Дискримінація — деградація?

Перші ідеї нерівності рас зародидилися ще в рабовласницькому суспільстві. Згодом в епоху Середньовіччя поділ на класи визнавав станову нерівність. Расизм, саме як ідеологія, виник у добу колоніалізму, коли панувала експлуатація, винищення індіанців, африканців і позбавлення прав неєвропейців називатися «повноцінною» расою. Згадаймо антисемітські настрої гітлерівської диктатури, чия расистська ідеологія стала причиною знищення мільйонів  осіб. Чи розділяє ці настрої сьогоденне суспільство, зокрема, українське? Наприклад, 22 квітня 2007 року у м. Києві тимчасова вірменська каплиця була розмальована свастикою. А 2005 року в м. Львові була схожа ситуація з вірменським собором.

Що є причиною ксенофобії в США до індійців та негрів? Чому в Канаді існує дискримінація ескімосів, вихідців з Африки та індійців? Відповідь звучатиме на кшталт «Так склалось історично…», адже ще з давніх-давен зародилась концепція поділу на «нище» і «вище», існування «суб’єкта» та «об’єкта». Розвиток расизму та ксенофобії активно відбувається і в Росії. Найбільше спостерігається активність руху «скінхедів», які неконтрольованими діями, виступаючи проти темношкірих вихідців з Центральної Африки,  Кавказу, Азербайджану, створили своє «субсуспільство». Говорячи про цих нациненависників, варто згадати і декілька фактів, що встановлені на території України. 28 серпня 2005 року у м. Києві група наци-скінхедів в супроводженні антисемістських гасел жорстоко побила двох студентів юдейського навчального закладу. В результаті одна з жертв опинилася у стані коми, а трьох затриманих підозрюваних звинуватили у «бунтарстві». Не завжди настрої цієї субкультури є відображенням расової дискримінації. Візьмемо для прикладу м. Чернівці, де також не обійшлося без інцидентів, а саме в жовтні 2007 року на фестивалі «Відродження», під час якого студент став жервою невеличких побоїв, завданих місцевим «скінхедом». Динаміка расової дискримінації з історичним відгуком спостергіається в ПАР (Південно-африканська Республіка), де зараз активно проводиться політика сегрегації. Варто згадати, що 21 березня 1960 року в містечку Шарпавіллі 69 осіб під час мирного протесту проти режиму апартеїду стали жертвами розстрілу південноафриканською поліцією. Саме цей день, 21 березня, відзначився в календарі як Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації. В Україні за ініціативи Правозахисного фонду ім. Раїси Марочкіної  цього дня проводилися конференції в різних містах, де відстоювались антирасистські ідеї та настрої.

Щороку проводиться Загальноєвропейський тиждень проти расизму, протягом якого відбувається організація антирасистських акцій, семінари, кінопокази та дискусії. Боротьба з расизмом набирає все більших обертів, та чи можливе цілковите викорінення расистської дискримінації — залишається питанням, яке ще довго не втратить свою актуальність.

Таня ГОЛИНСЬКА

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

5,705 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>