«Енергія» з банки, котра «плющить» мізки

Енергетичні напої з’явились не так давно.  Новий винахід людства широко розповсюдився серед молоді і продовжує набирати обертів. Платити за таку «енергію» доводиться від семи до двадцяти гривень. Заходячи до магазину, бачиш енергетики на будь-який смак, котрі один за одним намагаються вразити покупця не тільки своїм дизайном, а й назвою. Але і тут доводиться пізнати зворотній бік медалі. Коли часто вживати таку суміш, поступово стаєш залежним. Споживачі це заперечують, особливо молодь, хоч у багатьох ранок розпочинається саме з цих напоїв.

Головний лікар Чернівецького обласного наркологічного диспансеру Віктор Самсонюк пояснює, що проблема залежності полягає в тому, що люди не знають міри у вживанні енергетиків, п’ють, бо подобається. Психотропна речовина, на жаль, має неспецифічну дію на головний мозок і управляється в тому, що через вживання цієї речовини стимулюється виділення внутрішніх гормональних біологічно активних речовин ендорфінів, що зменшують больове відчуття, впливають на емоційний стан та на роботу регуляторних систем організму. «Ніхто не знає, які речовини додаються в енергетичні напої. На банці видніється склад речовин, котрі мають бути насправді, а можуть додавати зовсім інше, що призводить до звикання, – продовжує Віктор Олексійович. – Перша банка енергетика дає повний ефект ейфорії. Через місяць організм людини звикає до такої дози і прагне більше. Одна банка не «вставляє» і молодим людям, щоб повторити ефект, котрий давала одна банка, доводиться купляти дві, а то і більше».

Енергетичні напої стали рятунком для студентів під час сесії. Ніч попереду, а спати хочеться, тоді допоможе енергетик з гуараною чи великою дозою кофеїну.

«Я вживаю енергетичні напої, допомагають розслабитися та зробити мозок свіжим для сприйняття інформації», – каже студентка БДФА Ганна Романюк.

«Іноді цю суміш вживаю перед парами, особливо, коли іду писати конт-рольну роботу. А під час сесії гастрономи наживаються на таких напоях. Студенти закупляють напої, щоб вистачило на ранок та ще перед іспитом хильнути», – розповідає студент ЧНУ Олексій.

На банці енергетичного напою дрібним шрифтом написано, що добова норма споживання напою не більше однієї банки в день. На інших зазначено, що рекомендований рівень вживання: 1–3 банки на добу. Яскравими фарбами додано, що напій розроблений для періодів підвищення розумового та фізичного навантаження, підвищує витривалість, концентраію та швидкість реакії, поліпшує пильність та емоційний стан. Але ніхто не додав про те, як впливають на організм людини енергетики.

Пригадується реклама, у котрій спритні хлопці намагаються показати себе на біговій доріжці. Закінчується енергія — і доводиться з кишені вивудити алюмінієву банку, щоб відкрилося «друге дихання» та виросли м’язи. Багато молодих людей намагається поставити себе на місце хлопців з реклами – енергія прийшла, а разом з нею і хвороба серця. От тільки м’язи підвели – не виросли.

Завідувач відділенням гострої коронарної недостатності Обласного кардіологічного диспансеру Ярослав Трутяк пояснює, що в основу енергетичних напоїв входить кофеїн і таурін. Людям, котрі не мають проблем з серцем, одна пляшка може не зашкодити. Після двох банок енергетичної суміші на 5–6 ударів збільшується робота серця, артеріальний тиск піднімається на 10мл. ртутного стовпчика. Такі показники у здорових людей. У громадян, котрі пережили інфаркт чи гіпертонічну хворобу, частота серцевих скорочень зростає на 15–20 ударів, а тиск на  - 20–30мл. ртутного стовпчика, що спричиняє загострення захворюваності. Хтось п’є каву для підняття тонусу, а комусь більше до вподоби енергетики — от і скаржаться молоді люди на болі в грудях.

Зараз можна придбати енергетики у вигляді таблеток. 20 енергетичних шипучих таблеток всього за 50 гривень. Виготовляється у кількох смаках, головне вказати котрий смак до вподоби. Спосіб приготування простий – кинути одну таблетку в стакан з водою, у котрій вона розчиниться. Кілька секунд — і напій готовий до вживання. Активні компоненти таких шипучих енергетиків той самий, що вказаний і на банках. Розповсюджуються такі «колеса» в Інтернеті.

У багатьох країнах такі енергетичні напої заборонено. Вони продаються в аптеках. В Україні їх пропагують та продають за кожним рогом, тож боротьба за підлітковий алкоголізм скотилася у прірву.

Дмитро ЛУКАНЮК

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

5,705 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>