23.12.2010
1 коментар

Літературний Sлем – альтернатива/частина літератури? (потрібне підкреслити)

Читаючи інформацію друзів в усім нам відомій соціальній мережі, можна помітити, що далі менше молодих людей любить читати. Як це не прикро, але факт залишається фактом. Однак на заміну звичайним книгам приходять аудіокниги, а друковане слово поступово вимирає. Підходячи ближче до теми, поезію любить не така вже велика кількість людей, хоча пишуть багато. Однак, коли доходить до літературних вечорів чи конференцій, ніхто нікого не слухає (треба сказати «ніхтому», щоб був вихованіший – жарт). Однак відносно нещодавно, виник новий вид мистецтва – Літературний Слем. Що ж це таке?

Поняття

Літературний Слем, або, як звучить в оригіналі, Poetry Slam – це своєрідний літературний перфоменс, обмежений певними правилами та який оцінюється публікою. Головна суть не в тому, що написано, а в тому, як це представлено на сцені. Поезія, проза, незрозуміло що – жанр для Слему не має значення. Важливим моментом є те, що представлення творів – це змагання, в якому визначаються переможці. Учасники, слемери, по черзі виходять на сцену і зачитують свої шедеври, головне зробити це артистично. Це свого роду театр одного актора, п’єса трихвилинної дії. Важливим є все: міміка, жести, інтонація, ритм, крик, шепіт…

Правила

Літературний Слем має свої правила. Основні три: 1). зачитуватися повинні лише власні твори, 2). заборонено використовувати будь-які допоміжні засоби: на сцені лише автор, мікрофон, та папір з текстом (якщо необхідно), 3). обмеження часу – 3–6 хв.
Публіка, яка є одночасно і журі, визначає в результаті переможця оплесками або вибором 5 бажаючих з глядацького залу, які ставлять оцінки. У будь-якому випадку, запорука успіху – сподобатися публіці!

Poetry Slam в Чернівцях

Нещодавно, а саме минулого місяця, відбувся черговий німецько-український Слем. В рамках конференції «Що може зробити література для демократії?» в нашому університеті проводилися два майстер-класи: Літературний Слем та Виготовлення демотиваторів (якщо перекласти з німецької назву, то не зрозуміло одразу в чому суть, тому написала своїми зрозумілими словами). Учасники обох майстер-класів представили свої творіння в студентському клубі «Контакт».

Неоднозначне

Часто постають суперечки стосовно місця Poetry Slam в сучасній літературі. Не всі сучані поети визнають Слем і вважають його паплюженням їхньої справи. Однак це досить спірне питання. Писати може кожен. Як казав один журналіст (на жаль, не пам’ятаю хто), що «в Україні кожен третій – поет». Та от створити щось таке, щоб не соромно було на людях показати, та ще й щоб воно сподобалося, треба добре постаратися…
Отже, кого цікавить Слем, може дізнатися більше в Інтернеті. Там достатньо інформації. Можна навіть подивитися відеозаписи.

Цікавого пізнання та ближчого знайомства з Poetry Slam’ом!

Марта Мельник

One comment on “Літературний Sлем – альтернатива/частина літератури? (потрібне підкреслити)

 1. НАЗАР on said:

  Був Я на кількох УКРАЇНСЬКИХ літературних слемах.
  Враження: ЦЕ ЖАХ і ДЕГРАДАЦІЯ.
  В Європі.. то все культурніше .. та інакше.
  А наші набралися у Росії..поганих “рис” поетичного слему. І тішаться.
  Отож..
  Плюси:
  1)Дійства зазвичай проводяться ввечері.. і ДІТЕЙ(чия б психіка була дуже сильно покаліченою) там нема.
  2)Після такого дійства починаєш більше тягнутись до класичної/рідної літератури/поезії.

  Мінуси:
  1)Більшість Виконавців — перед виступом напиваються до нормальної кондиції..так..щоб ВЕСЕЛІШЕ.
  2)Багато нецензурної лексики
  3)Як особисто зауважив..сама ж публіка.. або не розуміє,що відбувається,або не цікавиться літературо,або ж якщо цікавить..то ПЯНА в “драбадан”,або просто п’яна..))
  Більше не буду вдаватись в подробиці, оскіль вони занадто огидні, щоб їх читали.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

5,705 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>