Людина слова

Пам’ятаю, як, вивчаючи у школі українську мову, наші уроки часто відбувались в кабінеті, де над дошкою великими літерами красувався вислів Сократа: «Заговори, щоб я тебе побачив». Звичайно, ми, восьмикласники, не надавали тоді цим словам якогось великого значення, проте зміст, який вклав у них давньогрецький мислитель, залишився в пам’яті до сьогодні. В студентські роки справді починаєш розуміти цю істину, адже мистецтво говорити і, що важливо, переконувати, є ключем до успіху в подальшому житті. Особливо, якщо ти гуманітарій.

Проте абсолютно не важливо, які саме науки опановуєте — гуманітарні чи природничі, ставите експерименти чи досліджуєте політичні процеси, думаєте мовою Паскаль чи мовою Байрона і Бернса — уміння переконливо висловитися потрібне завжди і всюди!

Тому на підмогу тут прийде універсальне для всіх галузей і наук мистецтво — ораторство, або мистецтво красномовності.

Історія ораторства пережила не одне століття і навіть не одну еру, а головне — ніхто ніколи не намагався применшити цінність чи якось викривити факти, пов’язані з нею.
Ораторство в історії теж завжди займало чільне місце, адже лідери усіх часів і народів за допомогою слова вершили долі цілих поколінь, адже володіли навичками говорити так, щоб переконати супротивника. Гортаючи сторінки історії ХХ століття, не буду приводити відомі всім приклади світових вождів, лідерів тоталітарних країн, проте згадаю не менш відому історичну постать, котрій, в силу сімейних та історичних обставин, судилося навчитися цьому мистецтву, щоб врятувати свою імперію від краху. Мова йде про Георга VI, батька англійської королеви Єлизавети ІІ, в якого були проблеми з дикцією. Фінал цієї історії — відомий, а її подробиці можна побачити в оскароносному фільмі «Король говорить».

Все можуть королі… Студенти теж! Як повинен говорити студент, щоб його почули? Зрозуміло, не всі можуть взяти уроки акторської майстерності, але з театральних виступів приклад взяти слід. Варто також поспостерігати за теледикторами, їх постановкою голосу, інтонаціями та диханням. У мережі можна знайти чимало майстер-класів, де досвідчені оратори діляться досвідом і дають практичні поради. Ще одна важлива порада: попросіть, щоб за вами під час відповіді хтось спостерігав. Збоку краще вкажуть на ваші недоліки: і над чим попрацювати скажуть, і сильні сторони підкреслять. Золоте правило оратора — постійна практика. В університеті, на ток-шоу чи у Верховній Раді.

Так, студентам на семінарах, як ведучим і Президенту, ще не дозволили користуватисьтелесуфлером, але нам цього не потрібно, адже справжній винахідливий студент краще Президента знайде відповідь на будь-яке каверзне запитання!

Юлія ФЕДУНЯК

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

5,705 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>