Рубрика: Цікаво знати

Людина слова

Пам’ятаю, як, вивчаючи у школі українську мову, наші уроки часто відбувались в кабінеті, де над дошкою великими літерами красувався вислів Сократа: «Заговори, щоб я тебе побачив». Звичайно, ми, восьмикласники, не надавали тоді цим словам якогось великого значення, проте зміст, який вклав у них давньогрецький мислитель, залишився в пам’яті до сьогодні. В студентські роки справді починаєш розуміти цю істину, адже мистецтво говорити і, що важливо, переконувати, є ключем до успіху в подальшому житті. Особливо, якщо ти гуманітарій.

Проте абсолютно не важливо, які саме науки опановуєте — гуманітарні чи природничі, ставите експерименти чи досліджуєте політичні процеси, думаєте мовою Паскаль чи мовою Байрона і Бернса — уміння переконливо висловитися потрібне завжди і всюди!

Тому на підмогу тут прийде універсальне для всіх галузей і наук мистецтво — ораторство, або мистецтво красномовності.

Історія ораторства пережила не одне століття і навіть не одну еру, а головне — ніхто ніколи не намагався применшити цінність чи якось викривити факти, пов’язані з нею.
Ораторство в історії теж завжди займало чільне місце, адже лідери усіх часів і народів за допомогою слова вершили долі цілих поколінь, адже володіли навичками говорити так, щоб переконати супротивника. Гортаючи сторінки історії ХХ століття, не буду приводити відомі всім приклади світових вождів, лідерів тоталітарних країн, проте згадаю не менш відому історичну постать, котрій, в силу сімейних та історичних обставин, судилося навчитися цьому мистецтву, щоб врятувати свою імперію від краху. Мова йде про Георга VI, батька англійської королеви Єлизавети ІІ, в якого були проблеми з дикцією. Фінал цієї історії — відомий, а її подробиці можна побачити в оскароносному фільмі «Король говорить».

Все можуть королі… Студенти теж! Як повинен говорити студент, щоб його почули? Зрозуміло, не всі можуть взяти уроки акторської майстерності, але з театральних виступів приклад взяти слід. Варто також поспостерігати за теледикторами, їх постановкою голосу, інтонаціями та диханням. У мережі можна знайти чимало майстер-класів, де досвідчені оратори діляться досвідом і дають практичні поради. Ще одна важлива порада: попросіть, щоб за вами під час відповіді хтось спостерігав. Збоку краще вкажуть на ваші недоліки: і над чим попрацювати скажуть, і сильні сторони підкреслять. Золоте правило оратора — постійна практика. В університеті, на ток-шоу чи у Верховній Раді.

Так, студентам на семінарах, як ведучим і Президенту, ще не дозволили користуватисьтелесуфлером, але нам цього не потрібно, адже справжній винахідливий студент краще Президента знайде відповідь на будь-яке каверзне запитання!

Юлія ФЕДУНЯК

Гайдамаки у Чернівцях

Запальні українські фольк-ритми та особлива музика у сучасному виконанні — все це, безліч драйву та позитиву подарували чернівчанам «Гайдамаки», що нещодавно завітали у наше місто.

Лідер «Гайдамаків» Олександр Ярмола розповів про зміни в складі гурту, про дух патріотизму в українцях, а також про вихід свіжого кліпу «Передзвони мені пізніше» та нового альбому під назвою «Годі спати!», який буде представлений широкому загалу в найближчому майбутньому.

Nф: Чим альбом «Годі спати!» відмінний від попереднього?
Г:Кожен альбом особливий по-своєму, але цей напевно тим, що записувався у новому складі. У 2012 році гурт поповнили молоді люди, творча енергія яких робить цей альбом свіжим. Над останньою платівкою ми працювали впродовж тривалого часу і залучали до співпраці музикантів з різних країн. Ними стали майстер горлового співу Альберт Тулезіна з Тули, а також наш друг Нелле Карайлич – колишній вокаліст сербського гурту «The No Smoking Orchestra». Запросили грати з нами й скрипаля Василя  Попадюка. На підтримку нового альбому цієї весни відбудеться тур, плануємо представити нові композиції і в Чернівцях у березні в пабі «Public».

Nф: За яким принципом ви обирали новий склад і в чому особливість нашого земляка-акордеоніста?
Г:Новий склад «Гайдамаків» мені дуже подобається, всі музиканти класні. Разом з новими людьми відбулися зміни і в нашій музиці – менше польки, з´явилася ліра. Щодо Дмитра Мотузки, то він, як для свого віку, є дуже мудрою людиною. Мені імпонує його майстерність, він є справжнім носієм культури, яку відшліфував у Київській музичній академії.

Nф: Як вважаєте, ваша слухачка аудиторія розширюється, чи це вже певне сформоване коло слухачів?
Г:Це залежить перш за все від того, наскільки якісними є наші пісні, а також, в певній мірі, від українського суспільства. Слухацька аудиторія збільшується, так з´явилася можливість популяризувати свою музику серед молоді в соціальних мережах, на фестивалях. Офіційні групи гурту можна знайти у Facebook та VK.

Nф:Ви багато гастролюєте світом. Які місця вам запам´яталися найбільше?
Г:Їх дуже багато, важко й сказати. Ми побували в багатьох країнах і враження різні від кожної з них.

Nф:Як ви оцінюєте дух патріотизму наших співвідчизників?
Г:Зважаючи на теперішню ситуацію з владою, він піднявся. Але був і момент розчарування декілька років назад.

Nф: Як ви гадаєте, яким буде 2013 рік для «Гайдамаків»?
Г:Перш за все це вихід нового альбому та тур у його підтримку, також участь в різноманітних фестивалях.

Анна БАБІЙЧУК

Вдалий старт

Зараз існує багато цікавих навчальних програм для молоді, які дозволяють отримати унікальний досвід, познайомитися з цікавими людьми  і реалізувати себе. Однією з них є Програма Сприяння Парламенту (Parliamentary Development Project), яка заснована заснована фондом USAID у 1994 році і сприяє покращенню законодавчої політики.  Читати далі »

ПЛАСТ у Чернівцях

Список занять сучасної молоді можна перераховувати день і ніч. Хіп-хоп, дайвінг, сноубординг, фейсдаун та багато іншого. Мою ж увагу привернула досить неординарна пластова діяльність. Дізнавшись про осередки цієї організації в Чернівцях, я вирішила більш детально розпитати про Пласт у найактивніших її  учасників. Читати далі »

Фейсдаун

Час іде. Зараз на вулиці XXI століття і сучасна молодь не стоїть на місці. Вона постійно розвивається, придумує собі нові заняття та хоббі. Кожного разу це щось дивакувате й незвичне для оточуючих. Саме до таких новітніх захоплень молоді належить фейсдаун. Читати далі »

Молодіжний націоналістичний конгрес

В умовах матеріального і духовного занепаду нашої країни постає актуальне питання про рішучі заходи її порятунку. Хто ж може цим зайнятись? Звичайно, це повинні бути освічені, розумні, сильні духом та фізично витривалі люди. Однією з таких організацій є Молодіжний Націоналістичний Конгрес. Читати далі »

Тріумф німецькомовних авторів

Цього місяця ми вшановували пам’ять двох відомих людей: 130 років з дня народження новеліста Стефана Цвейга та 200 років з дня смерті письменника Генріха фон Клейста. Цих авторів пов’язує те, що вони обидвоє покінчили життя самогубством.

Отже, 19 листопада до нас приїхав австрієць Мартін Вальц, який зачитував новелу Цвейга в оригіналі. Цікаво було послухати, цей виступ нагадував аудіокнигу, сповнену емоцій. Варто зауважити, як вміє цей чоловік управляти своєю інтонацією!

21 листопада  відбулося літературне читання пам’яті Клейста, яке організовували культурний центр Gedankendach та молодіжна організація «Буковинський фенікс». Це були всесвітні читання, що відбувалися в 400 країнах в один день. Цей автор не є дуже відомим в Україні, та і у себе на батьківщині він був відкритий лише через 100 років після своєї смерті. Його твори – специфічні, можуть сподобатися не усім. В кожному творі є кризовий момент і, напевно, всі закінчуються трагічно. Власне його не сприймали за життя, адже в час романтизму та класицизму його твори були занадто брутальними та жорстокими. Також центром Gedankendach заздалегідь був оголошений конкурс на кращий переклад оповідання Клейста «Жебрачка з Локарно». Судді не змогли дійти спільної думки і тому переможцями визначили трьох учасників.

Наступного дня вищезгаданий «Буковинський фенікс» організував інший захід, приурочений річниці з дня народження Стефана Цвейга. Учасники заходу зробили постановку п’яти новел автора. Кожна з новел набула зовсім іншого вигляду, деякі були дещо трагічнішими, деякі трішки смішними, але кожна набула своєї індивідуальності, молоді актори доклали максимум зусиль, надзвичайно природно перевтілилися та пройнялися суттю героїв. «Лист незнайомки» був особливий театром тіней та чарівним танцем героїв. «Пекуча таємниця» – вистава-пантоміма: хореографія героїв вражала. «Літня новела» – неочікуваний поворот – завжди виграшний крок. В «Невидимій колекції» варто відмітити образ головного героя, адже зіграти сліпу людину – роль не з легких. «Амок» став завершальною новелою цього вечора. Амок – це психічний розлад.

Зала була переповнена, деяким глядачам довелося стояти. Підтвердженням вдалого виступу стало те, що всі люди вистояли до кінця,  а отже, їм було цікаво. Особисто мені мої друзі сказали, що після цього вечора їм самим захотілося почитати Цвейга.

Марта МЕЛЬНИК

Сіли в «Тролейбус» і поїхали

Культурне життя у Чернівцях не стоїть на місці. Постійно відбуваються різноманітні культурні заходи. Молодь активно розвивається. От, наприклад, у вересні цього року була створена нова міждисциплінарна творча група «Тролейбус». Саме міждисциплінарна. На  цьому «рейсі» можна зустріти поетів та письменників, художників та майстрів народного мистецтва, молодих перспективних акторів і багато інших творчих людей. Читати далі »

ISIC?">Що таке ISIC?

ISIC – міжнародне посвідчення особи і статусу особи, що навчається (International Student Identity Card), створене Міжнародною Конфедерацією Студентського Туризму (ISTC) в 1956 році під егідою UNESCO, яке має мету – підтримувати співдружність активних, допитливих, відповідальних студентів. Читати далі »

Люди із синіми очима

Зараз в Європі проживає 20–40 % світлооких людей. А ще 6–10 тисяч років тому все населення нашої планети було виключно  карооким.  Що ж змінилося? Читати далі »